Jak se zbavit vos

V tomto článku vám poradíme, jak se zbavit otravných vos nejen v zahradách, ale i na zahrádkách restaurací, kde vosy obtěžují zákazníky.

Vosa je v období prázdnin snad nejotravnější hmyz a dokáže nám pěkně znepříjemnit pobyt na zahradě, ale i oběd na zahrádce oblíbené restaurace. Místo aby si člověk užíval jídla a pití neustále odhání nalétávající vosy a hlídá si pití, aby nějakou topící se vosu nevypil.

Odpuzování vos

Vosy se dají z míst, kde je jejich výskyt nežádoucí, odpuzovat pomocí makety vosího hnízda. Vosy maketu vnímají jako nepřátelské vosí hnízdo a drží se od něj v uctivé vzdálenosti. Tento preventivní přístup je vhodný i pro skalní milovníky přírody, kteří zbytečně nechtějí zabíjet.

Likvidace vos

Někdy prevence nestačí a je nutné přistoupit k radikálnějšímu řešení. Vosy lze v zásadě buď lapat do pastí nebo likvidovat postřikem.

Postřiky na hubení vos

Vhodné je používat insekticidní postřiky jako třeba Bio kill, které mají dlouhodobý účinek. Postřik aplikujete na místa kde vosy sedávají. Přípravek je pro vosy toxický a po kontaktu s ním hynou. Po dešti nebo delší době je potřeba postřik obnovit.

Lapače vos

Lapače vos jsou vhodné zejména do zahrádek restaurací, kde se postaví nebo zavěsí na okraje zahrádky. Vosy pak neobtěžují hosty, ale vletí do lapače, odkud se už nedostanou ven.

Účinný lapač je dodáván včetně speciálně připraveného návnadového roztoku, který vosy láká víc než limonády nebo pivo. Návnadový roztok se dá dokoupit i samostatně, takže se past dá používat opakovaně.

Likvidace vosích hnízd

Likvidace vosích hnízd je činnost, ze které má většina lidí obavy, ale díky spreji Duracid Vespe speciálně vyvinutému na likvidaci vosích hnízd lze i tento riskantní zásah zvládnout bez vosích žihadel. Sprej je vyvinutý tak, že z něj po zmáčknutí proudí pěna, která obalí hnízdo a vosy se tak nemohou dostat ven.

Nejdřív sprej namíříme na vchod do hnízda, a následně s ním postříkáme celé vosí hnízdo. Pěna má na vosy okamžitý likvidační efekt. Sprej má dosah 3 metry, takže se k hnízdu nemusíme přibližovat blíž. Likvidaci vosích hnízd je dobré provádět pozdě večer nebo brzy ráno, když jsou všechny vosy v hnízdě.

Sprej má kromě likvidačního účinku také odpuzující efekt, takže vosy už si na stejném místě hnízdo po nějakou dobu nepostaví.