7 tipů pro podzimní hnojení trávníku

Podzim je ideální doba k tomu, aby se trávník regeneroval po vyšší zátěži a suchém období v letní sezóně. Koncem září a v říjnu bychom trávník měli posílit a zahustit, a tak jej připravit na vlhčí a chladnější měsíce. Přesně k tomu slouží podzimní hnojení trávníku, které je asi nejdůležitější z celého roku. Přinášíme proto na toto téma několik rychlých tipů:

1. Shrabejte listí

Pravidelně z trávníku odstraňujte spadané listí. Připravuje trávník o světlo, kterého je již tak v zimě omezené množství. Pokud necháte na trávě tlít listí, bude se pod ním tráva dusit a v zeleni se budou šířit houbové a plísňové choroby.

2. Vertikutujte

Poté, co je listí shrabané, je vhodné provést podzimní vertikutaci. Při ní se speciálním nástrojem nařežou travní drny a z trávy se vyhrábnou nečistoty a mech. Vertikutace je klíčová pro provzdušnění trávníku., který bývá po létě zhutněný. 

3. Dosejte

Po vertikutaci je hodné trávník na poškozených místech dosít speciálním osivem určeným pro dosev, která díky rychlé klíčivosti semínek zajistí regeneraci travní plochy. Pokud čtete v září, stále máte dostatek času na dosev.

4. Použijte výlučně podzimní hnojivo

Použijte speciální podzimní hnojivo na trávník. Rozdělení trávníkových hnojiv na jarní/letní a podzimní/zimní není marketingovým tahem, jak prodat více hnojiv. Jarní a letní hnojiva mají obvykle zvýšený obsah dusíku, a proto podporují růst trávy. To je něco, co v zimě nechceme, protože vyšší teploty mohou poškodit nové přírůstky. Podzimní hnojiva také obsahují více fosfátů a draslíku, které podporují růst kořenů a posilují trávník, aby se vyrovnal s případnými houbovými chorobami, které se šíří pod sněhem.

5. Nehnojte při mraze

Hnojiva na trávu neaplikujte, když je trávník zmrzlý. Za těchto podmínek je to plýtvání, půda živiny řádně nevstřebá. 

6. Zalévejte

Po aplikaci jakéhokoli hnojiva je důležité granule zalít, zejména pokud nejsou žádné srážky. Pokud by hnojivo zůstalo suché, došlo by k jeho spálení a poškození stávajícího trávníku. Ideální je hnojit v den, kdy předpověď hlásí dostatečné srážky, které udělají práci za vás. V opačném případě pohnojený trávník zalijte sami pomocí hadice nebo závlahového systému, pokud jej ještě nemáte zazimovaný.

7. Rozhoďte hnojivo rovnoměrně

Při aplikaci každého, tedy i podzimního hnojiva, je důležité rovnoměrné rozprostření. K tomu vám pomůže rotační rozmetadlo.