Zavíječ zimostrázový: jak před ním účinně ochránit buxusy

housenka%20zav%C3%ADje%C4%8De%20zimostr%C3%A1zov%C3%A9ho%20na%20list%C4%9B%20buxusu

Málokterá okrasná dřevina je mezi českými zahrádkáři tak oblíbená jako zimostráz (jinak zvaný také buxus nebo krušpánek). Není se čemu divit: velmi dobře se z něj tvarují živé ploty, v dubnu a květnu krásně kvete a přežije i drsné zimní počasí. Jednoho nepřítele ovšem přeci jen má. Přečtěte si, jak účinně bojovat se zavíječem zimostrázovým.

Zavíječ zimostrázový, latinsky Cydalima perspectalis, je nenápadný motýlek, který se obvykle dožívá pouze několika málo dnů. Jeho housenky ovšem na vašich okrasných buxusech dokážou napáchat nenapravitelné škody. Okusují totiž nejen listy, ale i samotnou kůru dřevin – a to většinou zevnitř.

Pouhým okem si tak žravých housenek, které váš krušpánek napadly, nemusíte vůbec všimnout. Tedy do chvíle, než bude příliš pozdě. Napadené dřeviny totiž postupně odumírají a schnou (defoliace) až nakonec zcela hynou (holožír). Housenkám stačí pár dní, aby sežraly listí z celého buksusu.

Požer housenky začínají vždy z vnitřní části hustého keře. Konkrétně si jako hostitelskou rostlinu zavíječi vybírají zimostráz vždyzelený (Buxus sempervirens) a východoasijský druh zimostráz malolistý (Buxus microphylia).

Invaze motýlků z Asie

japonska-ulicka

Zavíječ zimostrázový je invazivní druh motýlka z čeledi travaříkovitých, původem z jihovýchodní Asie. V tamních končinách trápí pěstitele zejména v Číně, Japonsku a Koreji.

V Evropě začal být jeho výskyt patrný v posledních patnácti letech. Škůdce sem byl zavlečen právě na importovaných keřích buxusu. V České republice zavíječ zimostrázový dlouhodobě trápí zahrádkáře ve Zlínském kraji, Pardubickém a Moravskoslezském kraji, v posledním roce potom také v regionu Ústí nad Labem. 

Jak zavíječ zimostrázový vypadá

Mot%C3%BDl%20zav%C3%ADje%C4%8De%20zimostr%C3%A1zov%C3%A9ho

Motýlky lze spatřit ve dvou vzhledových variantách: bílá křídla s širokým tmavě hnědým lemováním na okrajích křídel nebo celohnědá forma. Obě varianty mají na křídlech jasnou bílou skvrnku srpovitého tvaru, která je pro zavíječe charakteristická.

Rozpětí křídel motýlků je 40mm. Průsvitná vajíčka naleznete přilepená na listech ve snůškách typicky po 20 až 30 kusech. Housenky mají po vylíhnutí žlutou barvu, později se barví do zelena s podélnými černobílými pruhy a dvěma páry černých bradavek na hřbetu housenky. Typický znakem je černá lesklá hlava.

Kukly jsou nejdříve zelené se žlutým hřbetem a výraznými tmavými podélnými pruhy po stranách. Postupně celé kukly zavíječů žloutnou a lze na nich zřetelně rozeznat černé oči.

Životní cyklus zavíječe zimostrázového

housenky%20zav%C3%ADje%C4%8De%20na%20listech%20kru%C5%A1p%C3%A1nku

V podmínkách České republiky se zavíječ zimostrázový každý rok rozmnoží o dvě generace, při teplém podzimu může vylíhnout i třetí generace housenek. Právě nejmladší (1. až 3. instar) drobné žluté housenky přezimují, zapředené do jemných pavučinek mezi listy zimostrázu.

Když venkovní teplota překročí 7°C, většinou tedy v půlce března, housenky zahájí jarní požer. Ten trvá typicky do půlky dubna. Zhruba po deseti dnech lze na buxusech zpozorovat typicky zabarvené housenky 4. až 6. instaru. Tímto termínem se označuje vývojové stádium housenek.

Od poloviny května se housenky 7. instaru zakuklují a za dva až tři týdny (v závislosti na teplotě) se vylíhnou motýlci. Na konci května a v první polovině června tak můžete očekávat první generaci motýlů zavíječe. Jejich let trvá asi 4 týdny.

Oplodněné samičky zavíječe kladou po stovkách snůšky vajíček na spodní stranu buxusových listů. Po dvou týdnech se z vajíček vylíhnou drobné žluté housenky 2. generace. Ty nejdříve minují v listech, později se zdržují mezi sepředenými listy.

Housenky ve 4.-6. instaru se volně rozlézají po listech, které intenzivně požírají. Toto vývojové stádium je optimální pro aplikaci insekticidního přípravku, nejlépe Lepinoxu. Housenky druhé generace se objevují od poloviny června, od konce srpna potom motýli 2. generace. Při teplém babím létě může ještě vzniknout částečná třetí generace zavíječů.

Jak poznat napadení zavíječem

Se%C5%BEran%C3%BD%20ke%C5%99%20buxusu

Zatímco zdravé buxusy se na jaře zelenají svěží barvou, buxusy napadené housenkami zavíječe s nástupem léta naopak tmavnou a uvadají. V zelených pásech nebo tvarech, které jsme tak pečlivě stříhali, se dělají mezery. Bližší prozkoumání odhalí systematické vyžírání housenkami, které téměř nelze spočítat, narušenou kůru, listy sežrané až na strukturu.

Zavíječi se schovávají do důmyslné sítě pavučinových zámotků, jejich zelené housenky mají přirozené maskování, a larvy přilepené na větvičkách vypadají jako listy. Dospělí motýlci, typicky s býlími křídly s hnědým lemování, jsou dobří letci a přebývají nejen na samotných keřích buxusů, ale i na okolních rostlinách.

Jak bojovat proti zavíječi

Post%C5%99ik%20buxusu

Housenky zavíječů zimostrázových jsou nenápadné, protože mají barevné maskování a buxusy jsou velmi husté. Váš buxus obvykle likvidují bez povšimnutí. Napadené dřeviny si často nevědomky donesete již ze zahradnictví. Biologická ochrana proti zavíječům navíc nefunguje. Larvy zavíječe nemají mnoho přirozených nepřátel. Dokonce i ptáci je odmítají vyzobávat.

Jak tedy zavíječe a jejich housenky zlikvidovat? Máte na výběr ze dvou základních možností - ruční sběr a postřik. Klíčové je načasování. Čím dřív přítomnost zavíječů zimostrázových odhalíte, tím rychleji proti nim můžete zasáhnout.

Nezanedbávejte proto prevenci a své buxusy v období od března do října pravidelně kontrolujte. Při kontrole se nebojte ohnout jednotlivé větve a podívat se i do vnitřních částí keře. Škůdce pak nepřehlédnete. poznáte ho podle okousaných listů, všudypřítomných drobných pavučinek na kůře, trusu nebo samotných housenek. 

Nasaďte proti zavíječům speciální bakterie

 

Nejúčinnějším prostředkem v boji proti zavíječům je dnes bakterie Bacillus thuringiensis. Prodává se pod názvem Lepinox Plus. Jde totiž o jediný skutečně účinný způsob, jak se zavíječů jednou provždy zbavit. Jedná se o profesionální postřik proti housenkám, který působí selektivně. Kromě housenek zavíječe zimostrázového tak neublíží ani jiným živočichům, ani samotným dřevinám.

Navíc se jedná o přírodní produkt, nikoli chemii. Používá se i v organickém farmaření. Již po jedné aplikaci jsou housenky pryč a zhruba po týdnu lze pozorovat zdravé rašící lístky buxusů. Je však nutné dodržet zásady bezpečné aplikace spreje, zásady správné praxe v ochraně rostlin, a být vybaven ochrannými prostředky.

Alternativní řešení: vysbírejte housenky ručně

Housenky%20zav%C3%ADje%C4%8De%20zimostr%C3%A1zov%C3%A9ho%20na%20listech

Jsou-li vaše buxusové keře menšího vzrůstu, můžete se larvy zavíječe pokusit vysbírat ručně. Ovšem pozor, proceduru je nutné opakovat každé dva až tři dny, jinak se housenky zavíječe brzy zase objeví.

Někteří zahrádkáři místo klasického sběru doporučují každé dva dny postříkat buksus silným proudem vody. Položíte-li předtím pod keř igelitovou plachtu, můžete z ní pak housenky snadněji vysbírat.

My tuto metodu nedoporučujeme proto, že je příliš časově náročná, a navíc nespolehlivá. Nezlikvidujete takto totiž vajíčka.

Jak vypadá housenka zavíječe zimostrázového

Ať už se rozhodnete pro pravidelný ruční sběr, nebo pro postřik, vždy jednejte co nejrychleji. V boji se zákeřným zavíječem zimostrázovým totiž hraje právě čas tu nejdůležitější roli.