Roundup: nejčastější dotazy k totálnímu herbicidu

Roundup, někdy hledaný také jako Randap, je celosvětově nejpoužívanější totální herbicid na bázi glyfosátu. Používá se na polích, na vinicích, v lesích i v sadech k odstranění plevelů a nežádoucích dřevin. Je ovšem také nejvíce kontroverzní. Zemědělci si Roundup chválí, protože účinně hubí plevele. U části veřejnosti naopak vyvolává obavy, protože řada nezávislých studií spojuje účinnou látku glyfosát s rakovinou.

Jak Roundup funguje

Klíčová složka Roundupu, sloučenina glyfosát, funguje jako širokospektrální herbicid. Nelze ji tedy použít cíleně pouze na vybrané plevele. Přes listy se glyfosát vstřebá do rostlin a rozšíří se po celé rostlině, do kořenů a listů. Následně rostlině blokuje enzymy, které jsou potřeba ke tvorbě bílkovin důležitých k růstu. Tím rostlinu postupně zahubí.

Roundup a škodlivost

Etiketa výrobku uvádí, že Roundup při zasažení způsobuje vážné podráždění očí. Pokud jde o celkový vliv na zdraví, poslední vývoj je takový, že v květnu 2022 Výbor pro posuzování rizik Evropské agentury pro chemické látky (ECHA) rozhodl o zachování stávající klasifikace glyfosátu jako látky způsobující vážná poškození očí a toxické pro vodní organismy. Na základě rozsáhlého přezkumu vědeckých důkazů výbor opět dospěl k závěru, že klasifikace glyfosátu jako karcinogenu není oprávněná.

Roundup a rakovina

Zejména v USA je Roundup jako potenciální karcinogen předmětem řady soudních sporů o náhradu škody za poškozené zdraví. Nejčastěji jde v těchto sporech o tzv. non-Hodgkinovy lymfomy, což jsou onemocnění způsobující rakovinu krve, která se přisuzují expozici Roundupu. Obětem už byly soudně přiznány obrovské částky, které musela společnost Monsant zaplatit.

roundup-glyfosat-skodlivost

Jak se chránit při aplikaci Roundupu

Expozice glyfosátu hrozí vdechnutím při aplikaci, případně pozřením při kouření cigaret s neumytýma rukama. Samozřejmostí je proto striktně dodržovat předepsaná bezpečnostní opatření při použivání. Při aplikaci na zahradě se nedotýkejte ještě vlhkých ošetřených rostlin, po postřiku si pečlivě umyjte ruce a nejlépe si také sundejte pracovní oblečení, ve kterém jste postřik prováděli. Více v bezpečnostním listu k produktu Roundup Klasik Pro.

Roundup ředění

Roundup se ředí vodou. Ředění závisí na konkrétní kombinaci cílové plodiny a škodlivého organismu (plevele). Orientačně se jedná o 20 až 50ml na 2l vody. Konkrétní čísla jsou vždy uvedena na etiketě k výrobku. 

Jak dlouho nesmí pršet na Roundup

Roundup se nesmí používat ráno za silné rosy a méně než 6 hodin před očekávaným deštěm

Jak použít Roundup

Roundup se ředí vodou a aplikuje se zásadně postřikem, aby zasáhl listy.

Jak dlouho vydrží Roundup v půdě

Poločas rozpadu glyfosátu v půdě se pohybuje od 3 do 249 dnů. Údaj pochází od ministerstva zemědělství USA.  

Roundup dávkování, opakování postřiku

Aplikaci Roundupu lze podle doporučení výrobce opakovat, ale je omezena na celkovou dávku 100 ml přípravku na 100 m2.

Roundup ochranná lhůta

Ochranná lhůta závisí na způsobu použití a ošetřované plodině. Např. u vinné révy je to 14 dní. Při ošetřování ploch před setím a výsadbou je nutné dodržet lhůtu 10 dní. Více zjistíte na etiketě k danému postřiku.

Roundup skladování

Předepsaná skladovací teplota pro Roundup je +5 až +30 C. Vyhněte se proto mrazu, a nevypotřebovaný postřik vám vydrží na další sezónu. Uložte bezpečně mimo dosah dětí.

Roundup zákaz

Roundup je zakázán v některých zemích světa nebo v jejich částech, např:

 • Francie,
 • Belgie,
 • většina provincií v Kanadě,
 • v Německu platí zákaz od roku 2024, již teď jsou v platnosti omezení.
 • v mnoha zemích se Roundup stále prodává, ale je zakázán vyhláškami v některých městech a probíhají diskuze a snahy o celonárodní zákaz. Celkově lze říci, že Roundup vyvolává obavy a jeho bezpečnost se stále přezkoumává.

Roundup škodlivost pro psa

Podle výrobce je Roundup “relativně netoxický” pro psy a domácí zvířata. To by nám mělo stačit k obezřetnosti. Pes se pohybuje u země, nebezpečí je pro něj větší než pro člověka. Pes může pozřít ošetřenou trávu.

Zajímovosti o Roundupu

 • Výrobcem Roundupu je agrochemický kolos Monsanto, americká firma, která stála za výrobou nechvalně proslulého pesticidu DDT nebo bojového plynu Agent Orange používaného v 60. letech ve Vietnamu.
 • Stejná firma Monsanto zároveň v USA vyšlechtila geneticky modifikované potraviny (GMO), které jsou odolné vůči glyfosátu a tudíž se mohou na polích ošetřovat Roundupem. GMO se týká hlavně sóji a kukuřice v USA. Genetická modifikace tak proběhla i za účelem odolnosti plodin vůči chemii.

Druhy Roundupu

Výrobce uvedl na trhu i variantu Roundupu bez obávaného glyfosátu, pod názvem Roundup Fast. Není ale tak účinná. Kdyby účinná byla, už dávno by se výrobce kontroverzní chemikálie vzdal.

 • Roundup Klasik Pro zůstává nejpoužívanější a cenově nejdostupnější variantou herbocidu. Další varianty:
 • Roundup Biaktiv,
 • Roundup Flex,
 • Roundup Expres,
 • Roundup Fast (bez glyfosátu).

Domácí Roundup

Vzhledem ke špatné pověsti glyfosátu vás možná napadne, jak si vyrobit vlastní Roundup. Vypadá to jako sci-fi, ale je to reálné. Správná kombinace ingrediencí dokáže spoustu plevelů skutečně zahubit.

Nejúčinnější domácí variantou je směs bílého (bezbarvého) octa, soli a jaru na nádobí. Každá z těchto složek má speciální vlastnosti, které společně ničí plevel. Sůl i ocet obsahují kyselinu octovou, která rostliny vysuší a usmrtí, jar funguje jako smáčedlo, aby tektina pronikla do listů a nestekla po nich.

Návod na domácí roundup: Na litr octa použijte panáka soli a čajovou lžičku jaru. Promíchejte, nechte rozpustit, a sprejujte rozprašovačem. Tento návod je samozřejmě bez záruky a nejedná se o doporučení.

Nejjistějším a osvědčeným způsobem, jak se zbavit plevele, je stále Roundup.

Alternativy k Roundupu

Pokud se Roundupu chcete přece jen vyhnout, zkuste TouchDown Quattro nebo oblíbený selektivní herbicid Bofix.