Březen v zahradě

V březnu je zahrada den ode dne pestřejší. Pozorujeme vykukující narcisy, krokusy, šafrány i křehké ladoňky. Mnohé rostliny je ale třeba na růst ještě připravit. Abyste nezapomněli, co v březnu na zahradě dělat, sepsali jsme pro vás to nejdůležitější.

Rytí na jaře

Na jaře potřebuje půda zkypřit. Pokud jste na podzim neryli, můžete se do toho pustit právě teď. Jarní rytí má ale oproti rytí na podzim pár nevýhod. Když ryjeme na podzim, život v půdě má více času na regeneraci než když ryjeme až na jaře. Při rytí dochází totiž k obrácení horní vrstvy směrem dolů. Při rytí na jaře se může se stát, že organismy, které byly ve spodní vrstvě, se z té změny nestihnou vzpamatovat a uhynou.

Zlepšete půdu kompostem či zeleným hnojením

Máte-li písčitou půdu, zapracovaný kompost zlepší zadržování vody a živin. Pokud máte půdu těžkou, kompost ji zkypří a provzdušní. Navíc zapracováním kompostu dodáte i živiny. Pro rychlejší tvorbu kompostu na něj aplikujte urychlovač na bázi bakterií nebo bylinek.

Zelené hnojení

Kromě kompostu můžete dodat živiny i zeleným hnojením. Od března můžete provádět výsev svazenky a lupiny, které rychle klíčí a tvoří hluboké kořeny, které prokypřují půdu a některé také obohacují o dusík. Tyto rostliny můžete vysévat také na podzim a na jaře je jednoduše zapracovat.

Tip: Chcete obohatit půdu zeleným hnojením co nejrychleji? Vsaďte na pohanku, kterou už po dvou týdnech po výsevu můžete zapracovat do země.

Organická hnojiva

Půda plná užitečných mikroorganismů uvolňuje živiny pro rostliny pomalu a dlouhodobě. Obohacením půdy o organické hnojivo podpoříte růst přirozeně se vyskytujících užitečných organismů a poskytnete rostlinám sílu k ochraně před škodlivými patogeny a škůdci.

Výsadba prostokořenných keřů a keřů s balem

Během měsíce března provádíme také výsadbu keřů. Můžeme se pustit i do živého plotu. U keřů s balem nemusíme zkracovat výhony ani kořeny. Jinak se postup výsadby sazenic s balem a výsadby prostokořenných dřevin neliší.

Výsadba prostokořenných okrasných keřů

1. Vybereme vhodné místo pro výsadbu a vyryjeme dostatečně velkou jámu
2. Provedeme zkrácení výhonů o ½ až ⅓ , abychom zredukovali spotřebu vody a oddálili rašení, což v období, kdy se má rostlina soustředit na tvorbu kořenů,
potřebujeme
3. Zakrátíme také kořeny o ⅓
4. Po zasazení udusáme s citem, aby měly kořeny dobrý kontakt s půdou a lépe se vyvíjely
5. Nakonec vytvoříme zvýšený okraj okolo sazenice, asi 10cm vzdálený, abychom zabránili odtékání vody pryč. A keřík zalijeme.

Dělení starších trvalek

Některé trvalky a okrasné trávy časem dorostou do velkých rozměrů a začnou polevovat v kvetení. Takové rostlinky můžeme „omladit“ a zároveň si je namnožit dělením. Při dělení pamatujeme na to, že vitální části bývají na okraji, zatímco střed trsu bývá nepoužitelný. Než sazenice trvalek znovu vysadíme, ať už do květináče či do záhonu, odstraníme odumřelé listy a stonky.

Předpěstování letniček

V měsíci březnu vyséváme jednoleté rostliny, abychom si je mohli před výsadbou doma předpěstovat.

Výsev letniček

1. Nádobu naplníme zeminou určenou pro výsev, svrchní vrstvu jemně prosejeme a na závěr stlačíme prkénkem.
2. Semena rozmisťujeme řídce a rovnoměrně po celé bedničce.
3. Na vysetá semínka prosejeme vrstvu zeminy. Pokud jde o semena klíčící na světle, svrchní vrstvu zeminy nesejeme.
4. Nakonec provedeme zálivku jemný postřikovačem. Výsev umístíme na světlé a teplé místo a zakryjeme průhledným krytem či fólií.

Přepichování vzrostlých semenáčků

Asi po 4 týdnech jsou semenáčky tak velké, že je můžeme přepíchat. K tomu potřebujeme kolíček či tyčku, hrubou asi jako tužka. Pomocí ní semenáček uvolníme a následně uděláme dírku. Do nové nádobky přemístíme semenáček a kolíčkem jemně přitiskneme substrát k rostlince, aby dobře kořenila. Aby rostlinky rostly dobře, nebyly vysoké a slabé, pěstujeme je ve světlejším a chladnějším prostředí.

Výsev zeleniny

V březnu můžeme provést také výsev semen zeleniny do truhlíku. Vyséváme: brokolici, květák, kedluben, cukety, cibuli sečku, fenykl, celer, lilek, papriku, rajčata, řepku listovou, saláty, tykve, vodnici řapíkatou a mangold.

Přímý výsev na záhon můžeme realizovat, je-li mírné počasí a není-li půda přemokřená. Na záhon vyséváme: salát i ledový salát (pod fólií), polníček, špenát, mangold hrášek, bob obecný, mrkev, ředkvičky, ředkev, černý kořen. Po provedení výsevu nezapomeňte půdu mírně zvlhčit, aby semena nevyplavala.

Tip: Hrozí-li mrazy, překryjte výsevy netkanou textilií.

Během měsíce března se také věnujeme trávníku, aby se lépe vzpamatoval po zimním odpočinku a krásně rostl celou sezonu. Posílit jej můžeme aplikací speciálního jarního hnojiva. Také pamatujeme na růže a jiné dřeviny a provádíme u nich potřebný jarní řez.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení